Kitapbas Kişisel Yayıneviniz.
Ana Sayfa İlanlar Mağaza Üyeler Hakkımızda İletişim Sıkça Sorulan Sorular Yardım
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Şifremi Unuttum Üye Ol
 
Üyeler
Tüm üyeler için tıklayın.
   
  Yazar (235)
Editör (60)
Fotoğrafçı (39)
Dizgi ve Mizanpajcı (28)
Grafiker (58)
Ressam (13)
Çevirmen (29)
Standart Üyeler (66)
Skip Navigation LinksAna Sayfa > Sıkça Sorulan Sorular
 

Kitapbas.com nedir?
Kimler Faydalanabilir?
Kitapbas.com nasıl çalışır?
Kitabın bastırılması
Kitabımı kaç paraya basarım?
Kitabın satılması gibi konularda yardımcı olunması
Yayınevlerinden farkı nedir?
Hazırlanan işler nerede basılır?
Bandrol alınabiliyor mu?
ISBN alınabiliyor mu?
Bastırdığım kitaplar bana nasıl gönderiliyor?
Kitaplarımı nasıl satacağım?
Dağıtım nasıl oluyor?
Ödeme nasıl oluyor?
Telif hakkı nasıl korunacak?
e-imza nedir?
Mobil imza nedir?
En az kaç kitap bastırabilirim?
Üyelik bilgilerinin çok detaylı olmasının sebebi nedir?

Kitapbas.com nedir?
Akademisyenlerin, yazar ve şairlerin kitap yazarken ihtiyaç duyabileceği bütün hizmetleri alabilmelerini sağlayan bir portaldır.

Kimler Faydalanabilir?
Akademisyenler, yazarlar, şairler, yazılı doküman bastıran şirketler, grafikerler, editörler, çevirmenler, dizgi ve mizanpajcılar, fotoğrafçılar ve ressamlar ve kitabını bastırmak isteyen herkes.

Kitapbas.com nasıl çalışır?
Kitabın hazırlanması(reprodüksiyon);
Kitabı hazırlayan kişi, ihtiyacı olan hizmetleri siteye üye olan kişilerle anlaşarak karşılayabilir ve bu doğrultu da bir basım ekibi oluşturabilir. Örneğin kitabına kapak hazırlatmak isteyen bir yazar genel ilan listesine verdiği ilanla bu konu ile ilgili grafiker, ressam veya fotoğrafçılardan teklif alabilir ve burada kendisine uygun teklifi veren kişiyi bu kitabın basım ekibine ekleyerek o kitaba ait bir basım ekibi oluşturur. Birden fazla kitap için birden fazla basım ekibi oluşturabilir, site üzerinden basım ekibi ile dosya transferleri ve mesajlaşma yoluyla kitabını hazırlayabilir.
Aynı şekilde kitabına bir dizgi, mizanpaj, çeviri hizmeti veya bir editörlük hizmeti almak istediğinde aynı teklif sürecinden geçerek basım ekibine ekleyebilir, yada herşey hazırsa doğrudan baskı aşamasına geçebilir.

Kitabın bastırılması
Kitabının hazırlığı bitince, hesaplama menüsünden kitabın teknik bazı bilgileri girilerek kitabın önce preforma maliyeti görülüp, ona göre uygun ödeme seçeneği seçilip, kitabın basımını onaylayarak bir sipariş oluşturulması işlemidir. Sonra bu siparişe göre belirlediği adette (en az 200) kitabın matbaada basılması sağlanır. İhtiyaç duyulduğu takdirde yine sitemizin sağladığı depolama veya kargolama hizmetinden faydalanılabilmektedir.

Kitabımı kaç paraya basarım?
Takdir edersiniz ki, bir kitabın maliyeti ancak kitap tam olarak hazır olduğu zaman belli olur. Site üzerinden hazırlayacağınız kitabın maliyetini 2 unsur etkilemektedir.
1. Kitabınız için gerekli işleri site üzerinden anlaşarak yaptırdığınız üyelere ödeyeceğiniz ücret,
2. Hesaplama sayfasında sizden istenen bilgileri girerek elde ettiğiniz basım ücreti
Hesaplama menüsündeki bilgiler ise gerçek bir kitap hazırlanacağı zaman ortaya çıkacaktır. Ortada kitap yokken maliyet hesaplama sayfasına erişmek doğru olmayan maliyeti çıkaracağından Hesaplama sayfasına kitabın hazırlık aşamalarından sonra ulaşılabilmektedir.

Kitabın satılması gibi konularda yardımcı olunması
Kitapbas.com içerisindeki mağazada bastırmış olduğu kitaplar perakende satış fiyatı veya toptan satış fiyatı belirlenerek site üzerinden toptan veya perakende olarak satılabilir.

Arzu edilirse sitemizde listelenecek olan dağıtımcılarla da doğrudan irtibata geçilebilir. Bunun yanında bizim hazırlayacağımız yeni çıkan kitaplarla ilgili tanıtımlar, bilgilendirme amaçlı olarak kitap dağıtıcılarına gönderilecektir.

Yayınevlerinden farkı nedir?
Kitapbas.com kişiye özel bir yayın evidir. Yayınevleri bu hizmetleri kendi bünyesinde topladığı için telif hakkı bandrol ve ISBN konularında yazar bu işleri takip etme zahmetinde bulunmaz. Ancak eserinin ne aşamada olduğu ve kaç adet basıldığı hakkında yayıncılardan sağlıklı bilgi alma konusunda sıkıntılar çok olmaktadır. Bazı yayın evlerinin yazara taahhüdleri yazar açısından sıkıntılı durumlar oluşturabilmektedir. Kazanç noktasında da yazara verilen kazanç oranı %5 civarında olduğu için ve bunun ödemeside genelde kitap olarak verildiğinden yazar açısından sıkıntı oluşturmaktadır. Kitapbas.com’da tamamen bilgisayarı başında kitabını aşamalarını takip etmekle birlikte maliyetlerini ve kazançlarını yazar kendisi ölçerek kitabının her aşamasında yayınevlerini gezmeden her türlü hizmeti kısa sürede bilgisayarının başında alarak kitabını tamamen kendi kontrolünde hazırlatabilir, bastırabilir, satabilir ve yorumları doğrudan öğrenebilir.Ve kazanç noktasında da belirlediği fiyat üzerinden istediği karla satarak, satış gerçekleştiğinde ürün tesliminden sonra hesabında parasını görebilir.

Hazırlanan işler nerede basılır?
Kitapbas.com bu hizmeti matbaalara şimdilik dağıtmamıştır. Yazarın avantajlı çıkması, maliyetlerin düşmesi için anlaşmalı entegre sistemi olan bir matbaa ile anlaşılmıştır.

Bandrol alınabiliyor mu?
Evet alınabiliyor. Kültür Bakanlığı’nın telif hakları ile ilgili web sitesinde şahısların ve kurumların bandrol alabilecekleri açıklanmıştır. Kitabbas.com sitesi içerisinde bandrol müracaatlarının doğrudan ilgili siteden yapılması için gerekli zemin ve açıklama hazırlanmıştır. Yazar bastıracağı kitap kadar bandrol alabilmektedir.

ISBN alınabiliyor mu?
Evet alınabiliyor. Kitapbas.com içerisindeki ilgili web siteleriyle olan linkler sayesinde şahısların ISBN ve ISSN gibi numaraların alınmasını kolaylaştırılmıştır. Sitemizde bununla ilgili dokümanlardan faydalanarak kişisel ISBN müracaatları gerçekleştirilebilir. Bu konuda da sitemizde detaylı açıklamalar yazılmıştır.

Bastırdığım kitaplar bana nasıl gönderiliyor?
Yazar isterse kitaplarını kargo ile adresine gönderilmesini isteyebilir. Kargolama yerine depolama hizmetinden faydalanarak metreküp hesabı yapılan depo alanlarında senelik kiralama yapabilir.

Kitaplarımı nasıl satacağım?
Sitemizde bulunan kitap mağazası sayesinde ücretsiz olarak bastırdığınız kitabı satışa sunabilirsiniz. Ve buradan satış gerçekleştirebilirisiniz. Site mağazasında satmak istediğiniz miktar kadar depolama hizmeti almanız gerekmektedir. Site üzerinden satılan kitaplarınız tarafımızdan sizin müşterilerinize kargo ile gönderilebilmektedir. Ayrıca sitemizde dağıtımcılarla ilgili bilgilere ulaşarak dağıtımcılarla da iletişim kurabilirsiniz.

Dağıtım nasıl oluyor?
Kitapbas.com dağıtım işlemini sizin tercihinize bırakmıştır. Dağıtım firmaları ile görüştüğünüzde yüklü bir oranda dağıtım maliyeti yazarın omzuna binecektir. Ve kitapların dağıtılmasından sonra kitapların satışının geri dönüşümü 7-8 ay gibi uzun vadeli zamanlara dağıldığı için kitabınızın nakit dönüşümü çok geç olacaktır. Bu bakımdan dağıtımcılarla anlaşma konusunu kitapbas.com yazarlara bırakmıştır. Ancak kitapbas.com her yeni bastırılan kitabın elektronik ortamda tanıtımını ve dağıtımcıları bilgilendirecek tanıtım araç gereçleri ile kitabınızın duyulması için gerekli çalışmaları yapacaktır. Dağıtımcıların sizden kitaplarınızı talep etmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Eğer iyi bir kitap çıkarmışsanız kitabınızı belirlediğiniz toptan fiyat üzerinden dağıtımcıların almasını sağlayabilirsiniz.

Ödeme nasıl oluyor?
Site üzerinde her türlü ödeme kitapbas.com’un kontrolünde oluyor. Hizmeti alan ve verenler işlemlerini tamamladığı zaman ödemeleri hesaplarına masraflar düşülerek havale edilecektir. Taksitli ödemeler kredi kartı ile güvenli banka posları ile veya posta hesabı ile de gerçekleştirilebilmektedir. Detaylar sitede açıklanmıştır.

Telif hakkı nasıl korunacak?
Mobil imza veya elektronik imza sahipleri gönderdikleri dosya veya resimleri zaman damgası ile onaylayarak gönderebilmektedirler. Kitapbas.com’un anlaşma yaptığı e-imza firmalası ile yazarlar gönderdikleri resim veya yazıların kendilerine ait olduklarını hukuksal olarak ispatlayabilmektedir.
Ayrıca hizmet alan ve hizmet veren üyeler aralarındaki sözleşmeyi mobil imza ile imzaladıkları için (hükmü ıslak imza ile aynı) herhangi bir olumsuz durum hukuki olarak hallolacaktır.

e-imza nedir?
Kanun ile yürürlüğe konmuş her türlü belgenin ıslak imza gibi elektronik ortamda geçerliliğini sağlayan bir imzadır. Kitap veya benzeri eser sahipleri elektronik imza kullanarak eserlerinin kendilerine ait olduğunu belgeleyebilirler.

Mobil imza nedir?
Turkcell Mobil İmza, 23 Ocak 2004 tarih ve 25355 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'nda tarif edilen ve Islak İmza ile aynı sonucu doğuran Elektronik İmza'nın, Turkcell sim kartları kullanılarak atılmasını sağlayan bir servistir.

En az kaç kitap bastırabilirim?
Şimdilik en az 50 ve üzeri uygun maliyetli çıkabiliyor. Talep yoğunluğu arttıkça bu adet daha da aşağı çekilecektir.

Üyelik bilgilerinin çok detaylı olmasının sebebi nedir?
Kitapbas.com sitesine üye olurken girilmesini istenilen bilgilerin hepsi aşağıdaki durumlarda kullanılacaktır.

1-ISBN ve Bandrol müracaatı için
2-Sözleşmelerdeki tarafların doğrulanmasında (Kimlik no) ve Turkcell Mobil İmza için
3-Kitabın künye (Kitabınız basılacağında ilk sayfadaki yazar ve kitap bilgileri) tanımında
4-Gerektiğinde telefonla irtibatta
5-Basılmış kitaplarınızın mağazada satmak istediğinizde (Depolama ve kargolama için)

Sepetinizde ürün yok.
 
 
Arama Kriteri :
Aranacak Sözcük :

 

 

Ana Sayfa | İlanlar | Mağaza | Üyeler | Hakkımızda | İletişim | Yardım
© 2009 Tüm hakları saklıdır. kitapbas.com